Formulare

Economia comunei Gropnița, județul Iași

Iaz Gropnița

Economic

Ca tip de spațiu rural, conform Atlasului României 2006, comuna Gropnița este caracterizată ca fiind de tipul 5, mai precis un spațiu rural cu economie de subzistență.

Activitățile economice s-au dezvoltat în concordanță cu potențialul și resursele locale, economia fiind axată pe cultura plantelor și creșterea animalelor asociate cu dezvoltarea pomiculturii și a sectorului piscicol, favorizat de suprafețele cu luciu de apă amenajate pe cursul Jijiei.

1. Relațiile economice

Comuna Gropnița are relații economice cu localitățile urbane apropiate - orașul Podu Iloaiei și municipiul Iași, care sunt o sursă de aprovizionare cu bunuri și produse de larg consum (depozitele en-gros), dar și cu comunele învecinate cu care realizează schimburi de produse agricol - zootehnice în cadrul târgurilor săptămânale organizate în zonă.

2. Agricultură

Sectorul agricol al comunei Gropnița este reprezentat de o vastă suprafață de teren arabil, la care se adaugă o suprafață semnificativă de pășuni, livezi și lacuri.

Ca tip de polarizare a spațiilor agricole, Gropnița se încadrează la tipul 7, adică polarizare de tip oraș regional, vizibil în jurul majorității centrelor urbane.

Din suprafața totală de 8174 ha, terenul agricol ocupă 6368 ha, (77,9%), acest lucru evidențiind caracterul agricol al comunei.

2.1 Cultivarea plantelor

În perioada 2010 - 2012, principalele culturi ca și suprafață sunt: cultura de porumb, cultura de floarea soarelui și cultura de grâu.

2.2 Creșterea animalelor

Una din ocupațiile principale ale locuitorilor este creșterea animalelor.
Referitor la evoluția efectivelor de animale:
- efectivul de ovine este cel mai numeros și înregistrează o evoluție oscilatorie, cu tendință descrescătoare;
- efectivul de bovine înregistrează o evoluție descendentă;
- efectivul de porcine are o evoluție crescătoare;
- numărul păsărilor din teritoriu a avut o evoluție oscilatorie cu o tendință general descrescătoare.

2.3 Legumicultura

Suprafețele cultivate cu legume aparțin atât societăților agricole, cât si locuitorilor.

2.4 Viticultura

Evouția culturilor de viță de vie a rămas constantă.

2.5 Pomicultura

În ceea ce privește pomicultura, menționăm că în prezent nu avem livezi cu pomi fructiferi. Acestea s-au desființat în perioada 1992 - 1993, transformându-se în fâneață. Dat fiind faptul că terenul și climatul sunt propice, putem lua în calcul o investiție în acest sens.

2.6 Piscicultura

Pe teritoriul comunei Gropnița există 1.030 ha luciu de apă, exploatate în scop piscicol și acvacultură. Această suprafață este concesionată unor societăți comerciale care își desfășoară activitatea în sectorul piscicol (Piscicola S.R.L. - 484ha, Pescom Andrex S.R.L. - 200 ha, Noralex S.R.L. - 120 ha, CC Et Pres - 84 ha, Acumularea Hâlceni - 142 ha).