Formulare online

Sectoarele cadastrale - Programul Național de Cadastru și Carte Funciară - FINANȚAREA VII

Reprezentarea grafică a sectoarelor cadastrale în care se desfășoară lucrări de înregistrare sistematică Județ: IAȘI, UAT: GROPNIȚA, Sectoare: 14,15,16,33,35,36,38,39,40,41,42,45,54,7Sectoarele cadastrale în care se derulează lucrări de înregistrare sistematică în cadrul Programului Național de Cadastru și Carte Funciară - FINANȚAREA VII

OFERTE VÂNZARE TERENURI - conform Legii nr. 17/2014 - 2022

Anunț privind obligația declarării datelor pentru înscrierea în registrul agricol

INFORMAŢII DE INTERES PUBLIC --> Anunțuri

Anunț privind declararea anuală a datelor pentru înscrierea în registrul agricol

În atenția cetățenilor comunei Gropnița

În conformitate cu prevederile art.11 alin.(1) din O.G. nr. 28/2008 privind registrul agricol, cu modificările și completările ulterioare, persoanele fizice și persoanele juridice au obligația să declare anual datele pentru înscrierea în registrul agricol.

(1) Termenele la care persoanele fizice și juridice au obligația să declare datele pentru înscrierea în registrul agricol sunt următoarele:
a) între 5 ianuarie și ultima zi lucrătoare a lunii februarie, pentru datele anuale privind membrii gospodăriei, terenul aflat în proprietate/folosință, clădirile și mijloacele de transport cu tracțiune animală și mecanică, mașinile, utilajele și instalațiile pentru agricultură și silvicultură, efectivele de animale existente în gospodărie/unitatea cu personalitate juridică la începutul fiecărui an, precum și modificările intervenite în cursul anului precedent în efectivele de animale pe care le dețin, ca urmare a vânzării-cumpărării, a produșilor obținuți, a morții sau a sacrificării animalelor ori a altor intrări-ieșiri:
b) Între 1 și ultima zi lucrătoare a lunii mai, pentru datele privind categoria de folosință a terenului, suprafețele cultivate, numărul pomilor în anul agricol respectiv;
c) persoanele fizice și juridice au obligația să declare date, pentru a fi înscrise în registrul agricol, și în afara termenelor prevăzute la lit a) și b), în termen de 30 de zile de la apariția oricărei modificări.

(2) În cazul în care persoanele fizice sau cele juridice nu fac declarațiile la termenele prevazute la alin.(1)
, se consideră că nu au intervenit niciun fel de modificări, fapt pentru care în registrul agricol se reportează din oficiu datele din anul precedent, cu mențiunea «report din oficiu» la rubrica «semnătura declarantului»

(3) În cazul persoanelor fizice, declarația se dă sub semnătura capului gospodăriei sau, în lipsa acestuia, de un alt membru major al gospodăriei, care dispune de capacitate deplină de exercițiu, la care se anexează documente privind: clădirile și terenurile, titularul dreptului de proprietate asupra acestora, schimbarea categoriei de folosință.

(4) În cazul persoanelor juridice, declarația se dă de reprezentantul legal al unității respective, însoțită de documente.

(5) În cazul în care nu există documente, înregistrarea în registrul agricol a datelor privind clădirile și terenurile, a titularului dreptului de proprietate asupra acestora, precum și schimbarea categoriei de folosință se pot face pe baza declaratiei date sub semnătura proprie de capul gospodariei sau, în lipsa acestuia, de un alt membru major al gospodăriei, sub sancțiunea nulității.

(6) Persoanele care nu au domiciliul în localitate au obligația să trimită declarația prin poștă, cu confirmare de primire, pe cheltuiala lor, sau vor putea face declarații prin procură.

(7) Atât în cazul clădirilor, cat și al terenurilor, dacă se constată diferențe între suprafețele înscrise în actele de proprietate și situația reală rezultată din măsuratorile executate în condițiile Legii nr. 7/1996, republicată, cu modificările și completările ulterioare, în registrele agricole se înscriu suprafețele care corespund realității, dovedite prin lucrări tehnice de cadastru.

(8) În cazul în care, într-un act de proprietate, un teren are consemnată o altă categorie de folosință decât situația reală, în registrul agricol se înscrie categoria de folosință care corespunde realității, pe baza declarației depuse de persoana care are această obligație, potrivit prezentei ordonanțe. În mod similar se procedează și în cazul în care, într-un act de proprietate, un teren este consemnat că figurează în intravilan/extravilan, iar acesta, potrivit planurilor urbanistice generale ori planurilor urbanistice zonale, este situat în extravilan/intravilan.

(9) În cazul în care o clădire este în stare avansată de degradare ca urmare a unui dezastru natural, radierea din registrul agricol se face pe baza autorizației de desființare, emisă potrivit legii.

Având în vedere prevederile legale vă solicităm să vă prezentați la sediul primăriei comunei Gropnița, judetul Iași, în vederea depunerii declarației.

Documente pdf

Data creare: 08-02-2021 09:54:21

Prezentare comuna Gropnița, județul Iași

Imagine din comuna GropnițaComuna Gropnița este așezată în partea de centru - nord a județului Iași la o distanță de 37 km de municipiul Iași, se întinde pe o suprafață de 8174 ha și are o populație de 3154 locuitori.

Informare publică Inspectoratul Teritorial de Muncă Iași

Drepturile cetățenilor privind accesul la informațiile de mediu

Ghid informativ mediuDrepturile cetățenilor privind accesul la informațiile de mediu

Ghid reciclare deșeuri